BLOG
Hasznos és kevésbé hasznos, de annál érdekesebb dolgok gyűjteménye.
Hogyan utazz gyerekkel?
Hogyan utazz gyerekkel és éld túl ép ésszel?
Sehogy.

Vagy egyik, vagy másik… viszont ez ne tartson vissza, mert ha nem az utazáson, akkor máshogy fognak az agyadra menni, akkor már miért ne történjen ez valami szép és különleges helyen?
Na
de kezdjük az elején. Pár nappal az indulás előtt felrobban a lakás…

mosás, ruha válogatás… kánikulára, esős időre, hidegre, szélviharra, strandra. Papucsot, cipőt, szandált, zuhanyzós szettet. Törölköző a strandra, utazáshoz, tisztálkodáshoz. Házipatika, elsősegély cucc, iratok (kivételesen senkié sem járt le), úszógumi, homokozós szett.
Az egyik kinőtte a fürdőruhát, a másik a hálózsákot, a harmadik kiharapott egy darabot a papucsából. Faja… és mit fogunk enni? Hol a kempinggáz? Persze az is kifogyott, a pót tartàly meg sehol… akkor inkább maradunk a seggünkön, legalább mindent elpakolok…

Azért végszóra csak összeáll minden… Találunk nagyobb hálózsákot, a papucs többnyire még egyben, úgyis elhagyja a parton… kaját, ruhát majd veszünk útközben, legalább nem a mosodára költünk.
Eddig ok. De hogy fogják bírni az utat? Vagyis én hogy fogom bírni őket? Gyorsan egy táskába pár játék: faállatok, kártya, mágneses társas és kirakó, rajz cucc és csendes könyv. Ez is megy a kocsiba. Mindenki választ még egy alvókát és egy akármit az útra. Kulacsba szörpi, termoszba kávé, szendvics, rágcsa, töltők, végszükségre papír térkép, megállók listája papíron. Tegyek már be pár babát is, hátha sikerül fotózni vmi szép helyen!
Na… csak sikerül elindulni!

Ja nem… bejelentkezik a földmunkás, holnap tud jönni. Faja, de ezt nem halaszthatjuk. Másnap hajnalban tali, lebeszélünk mindent, a gyerekek már ezerre pörögnek, indulás! Hihetetlen, de úton vagyunk! Na akkor álljunk is meg tankolni. Gyorsan pisiljünk is, mert már fél órája elindultunk és persze otthon senkinek se jött a nagy izgalomba. Kiürül a hólyag, éhes is lesz mindenki…

3 órás etapokban utazunk, minden megállónál beiktatva valami program és/vagy játszótér. Kezdik unni magukat… hol az utazós játék csomag? Természetesen a csomagtérben, legalul…

hát akkor ott rohadjon meg… igazából már nem is kell, úgyis csak leesik, szétszóródik, ugyan az kell mindháromnak. Mire ezt lejátszom magamban, csend van

Jesszusom, ezek megették egymást! Hátranézek, szóban szerepjátékoznak! Hát igen, az én véreim.

Pár év és jöhet az igazi szerepjáték!

Eddig is tartott… összevesznek, hogy ki látta meg hamarabb a vonatot.

Természetesen apa, mert még egy darabban vagyunk.

Hallgassunk akkor zenét! Szerencsére a spotify listát betöltöttem, balszerencsémre az acdc

lemaradt, így a középső hisztirohamot kap és rajtaütésszerűen elalszik. Követi a kicsi is, a nagy előveszi a könyvét. Halleluja! Van 2-3 óránk!

Kemping keresés. Szuper! Ez jó is lesz! Még magyarul is beszélnek! Ez egy álom! Kipakolás, vacsi készítés. Gyerekek fociznak, összevesznek, mert a másik mindig csal. Megtalálják a matrac zsákját, zsákbanfutást játszanak. Szomszédban nyugdíjas házaspár mozizik rajtuk, előttük egy üveg bor, szemükben együttérzéssel vegyes hála, h ők ezen már rég túl vannak. Vacsi, mosogatás, irány a zuhany. Találtak egy karos kutat, na innen nem megyünk tovább… csurom víz mindegyik… jó, akkor meg is volt az esti mosdás, már csak a fogmosás maradt. Pizsi osztás, a nagy esti mesét olvas a kicsiknek. Alvás.

Túléltük az első napot! Már csak 13 ugyan ilyen vár ránk!

Nem írok le minden napot, mert hasonlóan telt. A konklúzió: készülj bármire, a gyerek úgyis felülírják.

Egy dolgot ne hagyj otthon, a kreativitásodat! Meg a humorérzéked. Meg a töltőd és bankkártyád. És a nedves törlőkendőt.
Készülj fel sok érdekes infóval, igazából tök mindegy mivel, csak mesélj a gyerekeknek. Egy idő után akár a lorem ipsumot is mondhatod, mert tátott szájjal fognak bámészkodni. Ha tudod, a városnézéseket estére iktasd be. Hűvösebb van, a túristák elvonulnak az éttermekbe és kocsmákba, a városok gyönyörűen ki vannak világítva és nincs tömegnyomor, ellenben van utcazene és töménytelen villogó lópikula árus. De apánál van vattacukor és világítós kapásjelző…

2 hetet voltunk úton, bejártunk (részben) 3 országot, 30 várost, 3 strandot, számtalan történelmi látványosságot. Utaztunk cca 3500km-t, találtunk kb 70 törpe szobrot és megálltunk 4 ikeában. Az ikea fontos. Nagyon. Van ingyenes parkoló, tömegközlekedés a belvárosba, játszóház, diy fagyi és anyának-apának 1 óra csend és nyugalom (Csehországban és Németországban 2óra!)
Ugrás a cikkre
Na de mi is az a Tumi Ishi?
A Tumi Ishi japánul azt jelenti, hogy “halomba rakott kövek”
Ezek a fából készült kavicsok kiváló alapjai a meditatív, szórakoztató és egyben fejlesztő időtöltésnek! A nyílt végű játékok egyik alapkövét alkotják. Formájuk változatos, a különböző oldalak és egyedi formák elősegítik a kreatív gondolkodást, a tudatos gondolkodást és a problémamegoldó készségeket. Minden korosztályt képes lekötni, felnőttek is gyakran és szívesen építenek vele.
Játszhatsz velük egyedül vagy másokkal, használhatod őket pihenésre vagy versenyezhetsz a barátokkal, magasra rakhatod őket, vagy egyedi alakzatba. Ugyanakkor nem csak építésre jó! Kiskonyhában krumpli, terepasztalon kerítés, babaházban kisszék… igazi nyílt végű játék, a felhasználási módjainak csak a fantázia szab határt.
Ha még nincs saját Tumi Ishi szettetek, itt válogathatsz a készleten lévők közül: https://www.igrushkaforyou.hu/tumiishi/
Nektek már van? Írjátok meg, hogy milyen szerepeket töltött be, vagy küldjetek fényképet!

Ugrás a cikkre
Miért építs a gyermekeddel?
Mert javítja a kézügyességet, erősíti az ujjaikat és a karokat, miközben a szem-kéz koordináció is fejlődik. Mert alkotni jó és örömteli, mert az alkotási vágyunk alapösztön.

Na de járjunk kicsit a sablon válaszok végére. A gyerekek legfőbb tanulási útja a tapasztalás. A szóban átadott információk (tudjuk jól…) kevésbé érdekli a gyereket, ha hajlandó egyáltalán megállni egy pillanatra, hogy meghallgassa. Az építés (és egyúttal a rombolás) azonban egy olyan folyamat, amik az elsők közt alakulnak ki a kicsiknél és ezáltal számtalan dolgot tapasztalnak, tanulnak meg. Találkozik az alkotás vágya és a siker felett érzett öröm, a rombolásban a kíváncsiság és az ok-okozati viszony.
Fontos, hogy SOHA ne építsünk helyette, de legyünk mellette, hogy magyarázatokat adhassunk, apró trükköket, fogásokat megmutassunk.
A kreativitás és a fantázia fejlesztése olyankor kerül előtérbe, amikor saját tervek alapján épít a gyerek. Ha sikerélménye van benne, örömmel csinálja pozitív személyiségfejlődést is tapasztalhatunk. Ugyan akkor a kudarcélmény megtapasztalása is fontos, a kudarctűrés az érzelmi intelligencia egyik alapja.
Amikor összedől az építmény, vagy nem sikerül kivitelezni, nincs semmi gond, ez is a tanulási folyamat része! Ezért nagyon fontos, hogy mindig legyünk ott, hogy segítsünk neki feldolgozni a sikertelenséget és együtt tudjunk örülni a sikereknek!
Ugrás a cikkre